Jak si postavit vlastní kompost

Proč stavit vlastní kompost

    Je jen na Vás, jestli bude stavba kompostu jednoduchá nebo složitá, ale tak nebo onak, je to projekt, který přináší největší odměnu, jaký můžete doma uskutečnit.
    Kompostéry jsou nádoby zdola otevřené, které sedí přímo na zemi. Rotační kompostéry jsou naopak plně uravřené otočné bubny, které jsou nadzdvihnuté nad zem. Jejich výhoda je, že vám z vhodného biologického odpadu udělají kompost rychleji a do kompostu se nedostanou bakterie. Jsou ale velmi složité na postavení a také docela drahé. Klasické stacionární kompostéry jsou jednoduché na stavbu, levné a svou práci odvedou skoro stejně dobře, jako otočné kompostéry.
    Důvod, proč stavíme kompostéry, je udržet všechen materiál pospolu, aby se mohl dostatečně zahřát a aby bakterie mohly odvést svou práci. Kompostér by měl být dostatečně velký, aby jste mohli jednoduše kompost otáčet pomocí vidlí nebo lopaty. Zároveň je dobré mít kompost zakrytý, protože příliš mnoho deště kompost ochlazuje a zpomaluje proces kompostování. Můžete použít třeba nepromokavou plachtu nebo dřevěnou desku. 
    Kompostéry můžou mít velice jednoduchou konstrukci, jako třeba 4 dřevěné palety sešroubované k sobě a dřevěná deska navrch. To, jak si kompost postavíte právě Vy, záleží na tom, jaké materiály máte k dispozici, jestli chcete používat recyklované materiály nebo se raději uchýlíte ke kovové konstrukci. Toto záleží pouze na Vás a je nutné, aby jste si rozmysleli, z jakých materiálů budete stavět před tím, než se rozhodnete jakou konstrukci kompostéru zvolíte. Zde Vám nabízíme velice jednoduchý, ale dostačující kompostér, který skvěle funguje. 

 

Vlastní stavba kompostu

    Pro stavbu základního kompostu potřebujete pouze chemicky neošetřená dřevěná prkna a hranoly, dřevěnou desku jako kryt kompostéru, šroubky a správné nářadí.
  Přišroubujte prkna na dřevěné hranoly tak, aby mezi každám prknem byla asi 10-15cm mezera. Toto zopakujte 3x až budete mít 4 stěny kompostu. Přišroubujte tyto čtyři desky k sobě do čtverce, umístěte je na místo, na kterém budete chtít kompostér mít a přikryjte dřevěnou deskou, které pomůže udržet stálou teplotu v kompostéru a pomůže správnému průběhu procesu kompostování.