Provzdušňování kompostu

  Mikroorganismy v kompostu vyžadují, stejně jako my, pro svůj život kyslík a tak nemůžeme při kompostování zapomenout na dostatečné provzdušňování kompostu. Pokud bakteriím dodáme dostatečné množství kyslíku, postarají se o zbytek.
  Dostatečné provzdušňování můžete zajistit pravidelným a častým otáčením kompostu. Pro tuto činnost doporučujeme vidle nebo speciální nástroj na otáčení kompostu. Pokud máte rotační kompostér, máte to o poznání jednodušší. Prostě zatočte klikou! Doporučujeme také materiál z okrajů kompostu, který je o poznání méně shnilý, přesunout doprostřed, kde je hnití mnohem rychlejší.
    Při nedostatečném provzdušňování kompostu se z něj postupem času stane nechutě smrdící místo na vašem pozemku a materiál z něj nebudete moci použít ani jako hnojivo.
    

Co když kompost nechci otáčet

    Pokud kompost chcete otáčet pouze minimálně nebo vůbec, tak nevadí, kompost si s tím poradí. Musíte ale dodržet pár rad, které Vám poskytujeme níže. 
    Začněte s vrstvou větších kusů dřevěné kůry. To zapříčiní, že se na dně Vašeho kompostu zachytí relativně velké množství vzduchu. Zároveň Vám to ale docela ztíží případné oáčení kompostu. Místo dřevěné kůry můžete také pužít dřevěnou paletu jako dno kompostu. Díky tomu bude pod kompostem stále cirkulovat vzduch. Tento způsob doporučujeme pokud máte problém s provzdušňováním kompostu.
    Do kompostu umístěte svisle několik trubek, kolem kterých v průběhu stavby kompostu budete skládat materiál. Tyto trubky by měly být nejlépe plastové a delší než je výška kompostu. Doporučujeme do trubek vyvrtat díry asi 15 centimetrů od sebe po celé délce. Tyto trubky slouží k dvěma věcem - mohou být použity k provzdušňování, ale zároveň, pokud kompost vyschne mohou sloužit k přidání vody do kompostu.