Umístění a vzhled

  První věc, kterou musíte při kompostování udělat, je vybrat si vhodné místo k umístění kompostu. Místo záleží na funkci a estetičnosti umístění daného kompostu.
  Z hlediska vzhledu a dobrými vztahy se sousedy nedoporučujeme umisťovat kompost dopředu na dvorek k poštovní schránce. Vaši sousedi (a pošťáci) by vás nejspíše moc rádi neměli a mnohem více by ocenili místo, které není tak moc na očích. Zahrada za domem je mnohem lepší volba. Pokud ale zahradu nemáte, tak výborně poslouží i sklepení.
  

Možnosti při volbě kompostéru

     Chcete si postavit vlastní kompostér? Návod na jednoduchý kompostér ze dřeva a za rozumnou cenu naleznete na našich stránkách.
     Zároveň ale můžete kompostovací nádobu vynechat a materiál ke kompostování pouze jednoduše dávat na hromadu. Takovýto kompost je velice nevzhledný, a proto ho doporučujeme zamaskovat buď rostlinami, nebo alespoň nějakým plůtkem. Zároveň není moc dobrý nápad umístit takovýto kompost v blízkosti vašeho venkovního posezení nebo místa, kde si chcete užít zábavu s dětmi.
  Z funkčního pohledu potřebujete místo s dobrou cirkulací vzduchu. Neumisťujte kompost do blízkosti dřevěných staveb, protože hnijící materiál a z něj vznikající kompost by mohly zapříčinit hnití dřeva a následné zřícení budovy. Částečný stín nad kompostem, který by zabránil jeho přehřátí, je také velmi dobrý nápad. Zároveň si dejte záležet, aby místo s kompostem bylo dobře odvodňováno.
  Místo blízko zahrady a zdroje vody je velmi výhodné. Nebudete muset nosit organický odpad ze zahrady příliš daleko a zároveň nebude žádný problém se zavalžováním kompostu. Další poměrně výhodné místo je blízko kuchyně, protože nebude nutné nosit zbytky jídla daleko.
     Velikost kompostu je také poměrně důležitá věc, na kterou se při stavbě zaměřit. Nedoporučujeme kompost menší než 1,5m x 1,5m x 1,5m. Tato velikost je pravděpodobmě i ta nejvýhodnější, protože je dostatečně velký ke správnému průběhu kompostování a zároveň není moc velký a tak se nemůže stát, že ho nebudete schopni jednoduše promíchat a jednouduše se o něj starat.