Vlhkost kompostu

  Mikroorganismy, které za vás dělají špinavou práci uvnitř kompostu potřebují pro své vlastní přežití vodu. Pro nás ale může být těžké odhadnout, kolik vody potřebují, aby se z kompostu nestala nechutně vonící slizká hmota nebo jsme naopak nezabili naše věrné bakteriální pomocníky.
  Je tu ale jedno pravidlo, kterým je možno se alespoň orientačně řídit. Čím více zeleného materiálu (tráva, listí) do kompostu dáme, tím méně vody je potřeba přidat. Naopak je dobré do kompostu dát nějakou tu slámu či seno, které ale před vložením do kompostu namočte, aby nedošlo k vysušení komposu. Jednoduše řečeno, kompost by měl být vlhký, ale ne mokrý.
    Pokud v místě, kde kompostujete hodně prší, je velmi dobrý nápad nad kompostem postavit střechu. Není potřeba vymýšet bůhvíjaké architektonické divy, obyčejný kus plechu nebo dřevěná deska výborně splní svůj účel. Důvod, proč kompost zakrýváme, je ten, že při příliš prudkém dešti se z kompostu odplavuje velké množství látek, důležitých k správnému průběhu kompostování. Toto není velký problém, pokud srážky nejsou velké, při prudkých lijácích to ale může způsobit velký rozdíl. Velké množství vody v kompostu zpomaluje proces kompostování a nakonec se z vašeho kompostu může jednoduše stát odporná slizká hmota.