Jak využít hotový produkt

Vzhled kompostu  

    Kompost je hotový, když má tmavě černou barvu, rozpadá se a nemůžete z něj vybrat žádnou z původních materiálů. Zároveň by měl mít příjemnou sladkou, svěží zemní vůni. Pokud je Váš kompost příliš lepkavý a nedobře vonící, nejspíše potřebuje strávit ještě více času v kompostéru. Pokud děláte kompost poprvé, zapamatujte si, že čas, potřebný ke správnému kompostování, záleží na složení, teplotě a vlhkosti, na frekvenci otáčení kompostu, typu kompostéru a také kvalitě nasekání daných materiálů a může se v závislosti na těchto aspektech měnit. Tento čas se většinou pohybuje mezi 3 a 12 měsíci.

Výhody používání kompostu

    Když se Vám povedlo vytvořit dobrý kompost, můžete ho do země přidat nezávisle na ročním období a bez obavy ze znečištění půdy nebo spílení rostlin. Výhod používání kompostu je mnoho. Vybuduje dobrou strukturu zeminy, umožňuje zemi, aby získávala živiny, vodu a vzduch, stejně tak jako zabraňuje vyschnutí rostlin, pomáhá udržovat neutrální pH a zároveň chrání rostliny před mnohými nemocemi, které se na zahradě běžně vyskytují.

Kde kompost použít

    Jednoduché využití kompostu je mulčování. Kompost v tlusté vrstvě dejte na odhalenou zemi. Červi a další tvorové pomůžou kompostu se spojit se zemí. Mulčování není jenom jednoduchý způsob, jak využít kompost, ale také udržuje semena pod zemí a zlepšuje tak jejich růst. Nemáte zahradu? Pak můžete kompost využít při sázení vnitřních okrasných rostlin. Na toto sázení použijte sedm dílů země, tři díly kompostu a dva díly písku.