Zbytečné chyby

    Možná si říkáte - co je možné pokazit na kompostu? Odpověď je velice jednoduchá - nic moc. Přeci jenom tu ale je pár věcí, kterých by jste se měli vyvarovat. Přeci jenom chtete, aby jste s kompostem měli co nejméně práce, aby proces kompostování proběhl co nejrychleji a nejefektivněji a aby byla radost se na kompost dívat.  

Kompost

    Nezačínejte s příliš malým kompostem. Jako skoro všude, i u kompos

tování platí pravidlo více je lépe a tak by jste, pokud je to alespoň trochu možné, neměli při stavbě kompostu šetřit místem a postavit ho co největší. Pokud ale nemáte obrovskou zahradu a nebudete v budoucnu potřebovat velké množství humusu, nemá cenu stavět neobyčejně obrovský kompost. Záleží tedy na vašich potřebách. 

    Proces hniloby potřebuje poměrně velké množství hmoty, aby mohl dělat svou práci. Nicméně na trhu existují i menší nádoby, které mohou pracovat i s malým množstvím materiálu.

Vlhkost

    Udržujte kompost vlhký. Je velice jednoduché zapomenout, že na zahradě máte kompost, který potřebuje alespoň malou péči a bez potřebné vlhkosti bude kompostování pomalé a neefektivní. Proto pravidelně kontrolujte obsah kompostu, obzvléště během velmi horkých a suchých letních dnů.

Ingredience

    Nespoléhejte se pouze na jeden typ materiálu. Kombinacích různých materiálů a živin docílíte toho, že si vaše rostliny postupem času mohou vybudovat ochranu proti škůdcům a různým nemocem. Do obrovské hromady trávy, které by se v kompostu zasekla na

 několik let, přidejte nějaké listí, promíchejte a přírodní síly, jako je voda, vzduch a teplo udělají práci za vás.